شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی اعلام کردند تعرفه‌گذاری نباید دستوری باشد و دولت باید پای خود را تعرفه‌‌گذاری بیرون بکشد. آن‌ها تأکید دارند که اختلاف قیمت موجهی باید بین نرخ اینترنت ثابت و همراه باشد تا از فیبر نوری در بین مردم استقبال شود.

در پنلی که در چهارمین همایش ایران دیجیتال برگزار شد، شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت درباره نرخ‌گذاری این سرویس‌ها صحبت کردند. «روح‌الله رضایی» معاون حقوقی و تنظیم مقررات شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل اعلام کرد: «بازار مکانسیم خودش را دارد. پای‌تان را از بازار و تعیین تعرفه بیرون بکشید و اجازه دهید بازار کار خودش را بکند.» او باور دارد تعرفه باید رها شود تا بتواند طی دو سه آینده، تبدیل به یک بازار رقابتی شود. رضایی تصریح کرد تا زمانی که تعرفه‌ها اصلاح نشوند، بازار اینترنت ثابت کشور درست نخواهد شد و اپراتورها تا ابد آویزان حاکمیت خواهند بود. رضایی همچنین باور دارد که استراتژی دولت برای بهره‌برداری از محتوا باید شفاف شود.

رضایی همچنین از رگولاتوری خواست طی دو تا سه سال آینده هدف‌گذاری پروژه شبکه فیبر نوری را روی توسعه پوشش قرار دهد و اپراتورها را به سمت کانکشن سوق ندهند.

«مهدی روحانی‌نژاد»، معاون راهبردی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز از عدم علاقه اپراتورها به ایجاد اتصال برای مشترکین ابراز نگرانی کرد. او تأکید کرد دولت حداقل دخالت در اقتصاد اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت را انجام خواهد داد اما از آنسو اعلام کرد که دولت مجبور است یک سری مشوق برای اپراتورها در نظر بیرد تا میل آن‌ها به ایجاد اتصال برای مشترکین بیشتر شود.

به گفته روحانی نژاد تاکنون نزدیک ۴۰۰ میلیارد تومان از حساب دولت و بخشی از سهم درآمد اپراتورها روی پروژه شبکه فیبر نوری سرمایه‌گذاری شده و تاکنون جمعا یک همت به این پروژه تزریق شده و تا پایان سال دو همت دیگر نیز تزریق خواهد شد.

«مسعود بمانی‌پور»، مدیرعامل پیشگامان نیز باور دارد که فشار رگولاتور برای ایجاد اتصال از مواردی است که باعث می‌شود کار توسعه شبکه در اپراتورها به‌درستی پیش نرود.

«محمدعلی یوسفی‌زاده» مدیرهامل آسیاتک نیز باور دارد فیبرنوری درخواست‌کننده زیادی در همه شهرها دارد و میزان فروش آن با سرویسی همچون LTE در اپراتورها قابل قیاس نیست. او اعلام کرد آن‌ها در شهرهایی که فیبر نوری ارائه می‌کنند با انبوه درخواست‌ها روبرو شدند و باید همه چیز فراهم باشد تا بتوان سریعا برای مشترک، اتصال برقرار کرد.

«علیرضا صیدی» مدیرعامل مبین‌نت نیز در این پنل با اعلام اینکه قدرت فعالان صنعت مرغ و تخم مرغ از فعالین صنعت ICT بیشتر است اعلام کرد: «هر تجارتی باید یک منطقی در درآمدش وجود داشته باشد. همچنین باید هزینه هر تجارت را نیز دید و درآمد را با ان تطابق داد. هزینه نگه‌داری شبکه و سرور و… خیلی بالا است و هزینه‌های ما دلاری است. اتصال باید به مرور به درآمد برسد تا بتوانیم ادامه دهیم.»

با این حال «صادق عباسی شاهکوه» مشاور وزیر ارتباطات در این مراسم تأکید کرد که کشش جامعه اجازه نمی‌دهد که تعرفه‌ها بالا برود. او اعلام کرد یک حرکت جزیی در ایجاد تغییر در تعرفه‌ها، بازتاب‌های منفی زیادی خواهد داشت. شاهکوه به سال گذشته و حذف بسته‌های حجیم موبایل اشاره کرد که انتقادهای فراوانی در پی داشت و گفت: «جامعه باید نشان دهد که می‌پذیرد تعرفه بالا برود یا خیر.»

source

توسط