به گزارش تجارت‌نیوز، اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در خصوص جزئیات واریز سود سهامداران در هفته اول آبان ماه سال جاری حاکی از آن است که 16 ناشر سود جاری و سنواتی 521 هزار و 829 سهامدار را که شامل یک هزار و 80 میلیارد تومان می‌شود را با حساب سجامی سرمایه گذاران واریز کرده‌اند.

جزئیات واریز سود سهامداران

واریز سود جاری 14 شرکت

این گزارش می‌افزاید: در هفته اول آبان ماه امسال، 14 شرکت «سرمایه‌گذاری ‌تدبیرگران ‌فارس ‌و خوزستان، اقتصادی ‌و خودکفایی ‌آزادگان، تولید ژلاتین ‌کپسول ‌ایران، صنایع‌ مس‌ شهید باهنر، گروه‌صنعتی ‌و معدنی ‌امیر، داروسازی ‌تهران ‌دارو، تراکتورسازی‌ ایران، ایران‌ خودرو دیزل، لبنیات‌ پاک، سوژمیران، کی‌بی‌سی، ایران‌ تایر، چرخشگر و کاغذ پارس‌» سود جاری 427 هزار و 122 سهامدار که شامل یک هزار و 20 میلیارد تومان می‌شود را توسط سمات و از طریق سامانه سجام واریز کرده‌اند.

واریز سود سنواتی 2 شرکت

این گزارش می‌افزاید: در هفته ابتدایی آبان ماه امسال، 2 ناشر«های‌وب و تکنوتار» سود جاری 94 هزار و 737 سهامدار که شامل 60  میلیارد و 329 میلیون تومان می‌شود را توسط سمات و از طریق سامانه سجام واریز کرده‌اند.

پرداخت 71 هزار میلیارد تومان سود

لازم به ذکر است آمارهای منتشر شده از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نشان می دهد که از ابتدای سال 1402 تا پایان هفته اول آبان ماه، سود جاری و سنواتی 546 ناشر، متعلق به 55 میلیون و 103 هزار سهامدار که شامل 71 هزار و 51 میلیارد تومان می‌شود را توسط سمات و از طریق سامانه سجام واریز شده است.

سامانه سجام چیست؟

لازم  به ذکر است، سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از «سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها» در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری و غیر حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.

بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می‌شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.

سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت www.Sejam.ir ثبت نام و احراز هویت سجام را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

مزایای سجامی شدن

گفتنی است «دریافت کد معاملاتی برای ورود به بازار سرمایه، دریافت سودهای جاری، سنواتی و سود سهام عدالت، امکان ورود به درگاه ذینفعان بازار سرمایه و استفاده از خدمات آن شامل میز خدمت الکترونیک، مشاهده و گزارش دارایی، دریافت گواهی سهام، لیست مجامع و برگزاری مجامع به صورت الکترونیک، گزارش سود های پرداخت شده، تاریخچه سود سهام عدالت و گزارش حق تقدم استفاده نشده» از جمله مزایای ویژه ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام به شمار می‌رود.

منبع: سمات

source

توسط