به گزارش تجارت‌نیوز، تورم مسکن و اجاره‌بها در سال‌های اخیر، ضربات متعدد و گاه جبران‌ناپذیری را به زندگی اقشار متوسط و پایین وارد کرده است. یکی از اصلی‌ترین این گروه‌ها کارگران هستند؛ کسانی که عمدتا پایین‌ترین سطح حقوق‌ها را در جامعه دارند.

از سوی دیگر حالا که با توجه به آخرین گزارش منتشرشده از سوی مرکز آمار، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به 77 میلیون تومان رسیده است! از آنجا که به‌ویژه در کلانشهرها عملا امکان خرید خانه برای افراد با حقوق کارگری وجود ندارد، کارگران غالبا متقاضی اجاره واحدهای مسکونی هستند.

با این حال به‌طور استاندارد افراد باید یک سوم حقوق ماهیانه خود را به مسکن اختصاص دهند و بر همین اساس حالا زمان انتظار برای خانه‌دار شدن کارگران افزایش چشمگیری پیدا کرده است. با توجه به حقوق هشت میلیون تومانی وزارت کار، اکنون کارگران باید حدود 28 سال در انتظار باشند تا بتوانند با یک سوم حقوق خود در تهران،  تنها یک متر خانه بخرند! با همین محاسبات همچنین کارگران باید 106 سال منتظر بمانند تا بتوانند خانه‌ای 50 متری بخرند!

این در حالی‌ست که وام خرید مسکن نیز عملا برای این اقشار کارایی ندارد و گرهی از مشکلات آنها باز نمی‌کند، زیرا اقساط این وام ماهانه تا 20 میلیون تومان هم می‌رسد!

سود 200 درصدی وام مسکن!

آرمان حاجیان‌فرد, کارشناس مسائل اقتصادی در این مورد گفته است: متوسط قیمت مسکن بر اساس آمارها در تابستان فقط پنج درصد کاهش داشته است. بانک مسکن برای اعطای وام خرید مسکن با جعاله تعمیر آن جمعا به مبلغ 960 میلیون تومان، با نرخ 22.5 درصد و بازپرداخت 12ساله، حدود یک میلیارد و پانصد میلیون تومان از خریداران مسکن سود می‌گیرد که با توجه به قیمت حدود 180 میلیون تومانی اوراق مسکن، نرخ تسهیلات مذبور به بالای 30 درصد می‌رسد.

حاجیان‌فرد در گفت‌وگو با تسنیم بیان کرده است: در واقع اگر 180میلیون تومان قیمت اوراق مسکن را از مبلغ تسهیلات که 960 میلیون تومان است کم کنیم، تسهیلات خرید مسکن برای خریداران حدود 780 میلیون تومان خواهد بود که طی 12 سال حدود 200 درصد سود از خریداران مسکن اخذ می‌کند!

وی افزوده است: حال با توجه به میانگین قیمت هر متر آپارتمان در تهران که حدود 80 میلیون تومان است این تسهیلات برای خرید 10متر آپارتمان کفایت می‌کند. اگر حداقل متراژ آپارتمان‌ها را 50 متر در نظر بگیریم افراد برای خانه‌دارشدن باید حدود سه میلیارد تومان پس‌انداز داشته باشند که اتفاقی دور از ذهن است!

آخرین اخبار مربوط به حوزه مسکن را در بخش مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

source

توسط