وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه ظرفیت‌های تولید مرغ در کشور باید بازسازی شده و تا پایان اسفند ماه تجهیز در جوجه‌ریزی مرغ مادر و اجداد سرعت گیرد، گفت: شرایط پایدار تولید مرغ در کشور باید برای سال نو و ماه رمضان تدوام یابد.

به گزارش ایسنا، محمدعلی نیکبخت در جلسه شورای معاونین و سازمان‌های تابعه به اجرای به موقع و منطبق با برنامه ۱۰ محور(اجرای کامل رفع تداخل و صدور سند اراضی، کاشت یک میلیارد درخت، مولدسازی، تداوم پایداری بازار مرغ و گوشت قرمز، نهاده‌های کشاورزی، خودکفایی در محصولات راهبردی و افزایش ضریب خودکفایی در تولید سایر محصولات، توسعه کشت گلخانه‌ای، آموزش و ترویج، احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل تولیدی و مدیریت عرضه و تقاضای بازار محصولات کشاورزی) تاکید کرد و گفت: همه ظرفیت وزارت و سازمان‌ها در اختیار اولویت‌های مورد بحث قرار دارد و انجام تعهدات در موعد مقرر مورد رصد و پایش قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در بحث امور اراضیِ قرارگاه صدور سند و رفع تداخل، پایان سال جاری برای رفع تداخلات در نظر گرفته شده و عملیات صدور سند هم در سال آینده خاتمه خواهد یافت.

 وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: در طرح کاشت یک میلیارد درخت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری ظرفیت وزارتخانه، بسیج، آموزش و پرورش، شهرداری‌ها و مشارکت مردمی را پای کار آورده تا این طرح بزرگ ملی و مورد تاکید مقام معظم رهبری را با موفقیت به پایان رساند.

وی در ادامه به مولدسازی نیز اشاره کرد و گفت: در این مورد ۲۵ تا ۳۰ همت پیش‌بینی بودجه برای وزارت جهاد کشاورزی شده و مسئولیت اجرای آن بر عهده قائم‌مقام وزیر است.

تنظیم بازار مرغ و گوشت/ پایداری تولید مرغ تا ماه رمضان ادامه یابد

نیکبخت در بخش دیگری از صحبت‌هایش تداوم افزایش تولید و جوجه‌ریزی را عامل مدیریت عرضه و تقاضا عنوان کرد و گفت: روند موفقیت‌آمیز تنظیم بازار مرغ در ماه‌های پیش‌رو با توجه به حجم بالای مصرف این ماده غذایی در کشور، منوط به حفظ میزان مرغ پای کشتار با کمک همه عوامل دخیل از جمله بازرگانی و تامین به موقع نهاده است.

وی افزود: باید بازسازی ظرفیت‌های تولید انجام شود و تا پایان اسفند سال جاری تجهیز در جوجه‌ریزی مادر و اجداد سرعت گرفته و شرایط پایداری تولید مرغ کشور برای سال نو و ماه مبارک رمضان تداوم یابد.

وزیر جهادکشاورزی به تولید گوشت قرمز نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به زمان‌بر بودن ایجاد چرخه صنعتی در تولید گوشت قرمز، شرکت پشتیبانی امور دام با رویکرد جدید در تولید قراردادی برای کوتاه شدن دست سوداگران و برچیدن واسطه‌ها از مسیر تولید تا سفره، بازار آن را به ثبات خواهد رساند که ورود به واحدهای صنعتی، پرواری‌بندی، عشایری و بنگاه‌های اقتصادی برای انعقاد قرارداد تولید گوشت و دام نرینه برای کشتار از جمله این راهکارها است.

می‌توانیم صادرکننده کود پتاس باشیم

وی  از لزوم خودکفایی در تامین کود مورد نیاز کشاورزی سخن گفت و عنوان کرد: بیش از ۳۰ کارخانه برای تولید کود پتاس و فسفات در کشور ایجاد شده است و با توجه به فراوانی معادن پتاس می‌توانیم در این ماده علاوه بر تامین نیاز داخل، صادرکننده آن هم باشیم.

وارد کنندگان روغن خام و دانه روغنی موظف به خرید دانه داخلی شوند

نیکبخت با بیان اینکه حمایت از تولید داخل سرلوحه برنامه‌های وزارت جهادکشاورزی است، گفت: باید صنعت و بازرگانی در خدمت تولید داخل قرار گیرد و بازرگانان برای کسب مجوز واردات و ثبت سفارش تعهد خرید محصول داخلی ارایه دهند. این موضوع در مرکبات، دانه‌های روغنی، چای، برنج و دیگر کالاهای کشاورزی تولید داخل مورد توجه قرار گیرد و وارد کنندگان روغن خام و دانه روغنی موظف به خرید دانه داخلی شوند.

وزیر جهادکشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به معطل ماندن طرح‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: بیش از ۵۰۰۰ طرح صنعتی نیمه کاره با ۴۰- ۹۵ درصد پیشرفت کار به ارزش ۳۰۰ هزار میلیارد تومان معطل مانده که این طرح‌ها برای بهره‌برداری نیازمند ۱۸۰ همت است.

به گفته وی این طرح ها در صورت اختصاص منابع می‌تواند با فراوری ۳۰ میلیون تن محصول کشاورزی از خام فروشی جلوگیری کرده و با ایجاد اشتغال و خلق ثروت، ارزآوری قابل توجه از طریق صادرات فراورده را برای کشور فراهم کند.

نیکبخت تصریح کرد: کشاورزی مزیت مطلق نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی کشور، حتی بخش خدمات دارد و می‌توان با به‌کارگیری سرمایه مردمی و ترغیب دولت به اختصاص منابع برای احیای طرح‌های بزرگ معطل مانده با تعهد ایجاد اشتغال و ثروت در میان مدت، گام بزرگی در توسعه کشور برداشت.

اجرای برنامه خودکفایی در ۵ محصول راهبردی 

وزیر جهادکشاورزی در پایان به سرعت بخشیدن به آموزش و ترویج در واحدهای خدمات کشاورزی اشاره کرد و بر اجرای برنامه خودکفایی در ۵ محصول راهبردی؛ گندم، برنج، جو، پنبه و شکر و افزایش ضریب خودکفایی در سایر محصولات کشاورزی با شروع فصل زراعی جاری تاکید کرد.

انتهای پیام

source

توسط