تیراندازی چهارشنبه شب در شهر لویستون ایالت مین آمریکا که به کشته‌شدن دست‌کم ۱۸ نفر و زخمی شدن ۱۳ نفر انجامید، سی و ششمین تیراندازی مرگبار ایالات متحده در سال جاری است. از این حادثه چه می‌دانیم؟

مظنون کیست؟

مظنون یک نظامی بود، بنابر اظهارات یکی از ماموران پلیس، مظنون در تابستان، زمانی که در پایگاه نظامی خدمت می‌کرد، مدعی بود صداهایی در گوشش از او می‌خواهد به سربازان دیگر آسیب بزند و چند هفته‌ای هم به همین خاطر در بیمارستان بستری بود. 

با این حال یکی از بستگان و دو تن از همکاران سابقش در نیروهای ذخیره ارتش می‌گویند که هیچ‌گاه از سابقه طولانی‌مدت بیماری‌های روحی‌ و روانی او اطلاع نداشته‌اند. حتی یکی از همکاران سابقش خاطرنشان کرد که او در یگانشان یکی از بهترین تیرانداز‌ها و نقطه‌زنی حرفه‌ای بوده است.  

بنابر اظهارات پلیس، حرف‌های نگران کننده رابرت کارد که به عنوان مظنون اصلی تیراندازی لویستون تحت تعقیب است، زمانی که در اردوگاه نظامی اسمیت نیویورک مشغول گذران دوران آموزشی بوده، باعث شده است تا فرمانده او را به بیمارستان ارتش ارجاع دهد و هفته‌ها مورد ارزیابی روانی قرار گیرد.     

به گفته سخنگوی گارد ملی، مقامات نیروهای ذخیره ارتش در ماه ژوئیه از «رفتار نامتوازن» آقای کارد گزارش دادند و او را برای «ارزیابی پزشکی» به بیمارستان نظامی کلر در آکادمی نظامی ایالات متحده فرستادند.    

به گفته پلیس، آقای کارد پیش‌تر هم تهدید کرده بود که پایگاه نظامی گارد ملی در مین را به گلوله می‌بندد. 

با این حال کتی اونیل خواهر همسر کارد بر این باور است که او از مشکل روانی طولانی مدتی رنج نمی‌برد و می‌گوید: «این اتفاقات بسیار حاد است و بیانگر شخصیت او نیست. رابرت در زندگیش هیچ‌وقت با مشکلات روحی نداشت.»

به گفته پلیس، آقای کارد تنها در سال ۲۰۰۷ یک‌ بار به دلیل جرایم مربوط به رانندگی بازداشت شده و اف‌بی‌آی و یا دیگر نهاد‌های امنیتی و پلیسی هیچ سابقه‌ای از وی در اختیار ندارند. او همچنین مالک قانونی چند قبضه سلاح و خانه‌ای در صد‌ها جریب زمین در ایالت مین است.

بنابر سوابق ارتش، کارد در نیروهای ذخیره ارتش متخصص توزیع سوخت است. او نخستین‌ بار در سال ۲۰۰۲ به استخدام این نیروها در آمده و هیچ سابقه‌ای در خدمت به عنوان نیروهای رزمی ندارد.

کلیفورد استیوز، یکی از همکاران قدیمی کارد می‌گوید: «او آدم خیلی خوب و ساکتی بود. هیچ‌گاه از قدرت و جایگاهش سوءاستفاده نمی‌کرد و هیچ‌وقت با بقیه سرباز‌ها با بی‌ادبی و خشونت برخورد نمی‌کرد.»

آقای استیوز همچنین می‌گوید که اگرچه کارد تا کنون به جنگ نرفته بود اما آموزش‌های گسترده‌ای شامل کار با سلاح گرم و هدایت نیروهای زمینی را گذرانده بود. 

او می‌افزاید: «در نتیجه کارد در جنگل بسیار راحت عمل می‌کرد و مرد تیراندازی در فضای باز بود. او تیراندازی بسیار ماهری است.»

حساب توئیتر منتسب به او سابقه لایک محتواهای مرتبط با جناح راست و حزب جمهوری‌خواه را دارد. 

تیراندازی کجا اتفاق افتاد؟

به گفته پلیس لویستون، تیراندازی عصر چهارشنبه در بار اسکیمنجیز و یک باشگاه بولینگ در فاصله شش کیلومتری آن اتفاق افتاد. در این باشگاه بولینگ، لیگ کودکان درحال برگزاری بود و به همین خاطر چندین کودک به همراه والدینشان در آن حضور داشتند. 

لویستون، دومین شهر بزرگ ایالت مین با جمعیتی حدود سی و هفت هزار نفر است.

سنت شکار و تیراندازی‌های ورزشی در این ایالت پیشینه‌ای قدیمی دارد و برای حمل اسلحه در آن نیازی به دریافت مجوز نیست. 

این ایالت در سال ۲۰۲۲ تنها ۲۹ فقره قتل به خود دیده بود و به همین خاطر ۱۸ کشته در یک تیراندازی رقمی بهت آورمحسوب می‌شود. 

پس از تیراندازی چه شد؟

همچنان هیچ‌کس پس از وقوع جنایت، مظنون را مشاهده نکرده است. مقامات تمام آب‌راه‌ها، جنگل‌ها و شهرک‌ها را برای یافتن رابرت کارد جستجو کرده‌اند و این جستجوها همچنان ادامه دارد.

مرزداری کانادا به افسران خود در مرز ایالات متحده هشدار احتمال روبرویی با فرد‌ «مسلح و خطرناک» را صادر کرده است. 

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده دستور داده است که برای ادای احترام به کشته‌شدگان تمام پرچم‌های ایالات متحده تا غروب روز دوشنبه به حالت نیمه‌افراشته درآیند. 

علاوه بر نیروهای پلیس محلی، اف‌بی‌آی نیز نیروهای خود را برای جستجو و یافتن مظنون به کار گرفته است. 

مقامات امنیت عمومی مین تا شعاع ۵۰ کیلومتری حادثه هشدار امنیتی صادر کرده‌اند و از مردم خواسته‌اند تا از امنیت خانه‌ها و وسایل نقلیه اطمینان حاصل کنند.

اماکن عمومی پورتلند، بزرگترین شهر ایالت مین تعطیل شده‌اند.

source

توسط