به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، پنجشنبه 4 آبان مصادف با دهم ربیع‌الثانی سالروز وفات حضرت معصومه(س) است.

به همین مناسبت رادیو ویژه برنامه‌های مختلفی را تدارک دیده که جزئیات آنها را در ادامه بخوانید:

رادیو معارف، «شفیعه »و «خواهر خورشید»

حجت‌الاسلام عظیمی مدیر گروه قرآن و اهل بیت از پخش برنامه “شفیعه” مصادف با شب وفات این بانوی بزرگوار ساعت 20:15 از رادیو معارف خبر داد. در این برنامه به صورت اجمالی به زندگی حضرت فاطمه معصومه(س) اشاره می‌شود و مروری بر هجرت حضرت به ایران، علل، حوادث و… صورت می‌گیرد.

فضیلت زیارت حضرت و نگاهی به متن زیارت‌نامه حضرت از دیگر محورهای این برنامه است. از بخش‌های دیگر این برنامه می‌توان به ارتباط سعادت و عاقبت به خیری در ارتباط با اهل بیت(ع) و در محضر اهل بیت بودن اشاره کرد.

«خواهر خورشید» با محوریت موضوع شرح فرازی از زیارتنامه حضرت معصومه “اَللّْهُمّ اِنى اَسْئَلُکَ أَنْ تَخْتِمَ لى بِالسَّعادَةِ ؛ فَلا تَسْلُبْ مِنّىِ ما أَنَا فیهِ” از رادیو معارف پخش می‌شود. رسیدن به سعادت و عاقبت به خیر در سایه سار اهل‌بیت و ثواب و جایگاه زیارت حضرت معصومه جمله مباحثی است که در این برنامه به آن پرداخته می‌شود.

این برنامه پنجشنبه ساعت 9صبح پخش می‌شود.

رادیو ایران و «خانه دوست اینجاست»

«خانه دوست اینجاست» با موضوع منصافانه زندگی کردن با حضور حجت‌الاسلام محمد پویا مفرد بعد از خبر ساعت 17:30 شنیده می‌شود.

«معصومانه» با موضوع رابطه عاطفی حضرت امام رضا (ع) و خواهر بزرگوارشان حضرت معصومه(س) ساعت 20:30 پخش می‌شود.

«خورشید نامه» ویژه برنامه دیگری است که بر سبک زندگی حضرت معصومه (س) می‌پردازد. این برنامه ساعت 22 پخش می‌شود.

«نوبت نوا» پخش مداحی‌های مناسب با شب وفات حضرت معصومه(س) است که ساعت 22:30 شنیده می‌شود.

«به نام عشق» در سالروز وفات حضرت معصومه(س) از خصوصیات اخلاقی ایشان می‌گوید. این برنامه ساعت 9:30 صبح تقدیم می‌شود.

«باغ ارغوان» نیز در همین روز با اجرای مریم نشیبا و تهیه‌کنندگی ندا حاجی اسماعیلی ساعت 15 پخش می‌شود.

رادیو فرهنگ و «یادگار عصمت»

ویژه برنامه “یادگار عصمت”سوم آبان از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

پخش صحبت‌های حجت‌الاسلام حبیب‌الله فرحزاد درباره شخصیت کریمه اهل بیت، نقش حضرت معصومه(س) در رشد فرهنگ تشیع از زبان آیت‌الله میرباقری، صحبت های دکتر محمدحسین دوانی درباره یادکرد سه امام معصوم از عظمت حضرت فاطمه معصومه(س)، پخش بخشی از کتاب صوتی زندگینامه حضرت معصومه(س)، بخش گزارشی ( مردمی) از دیگر بخش های این برنامه است.

همچنین در قسمتی از برنامه، صدای حجه الاسلام قرائتی پخش می‌شود. موضوع صحبت ایشان بیان شخصیت علمی‌کریمه اهل‌بیت است.

رادیو جوان در«سهم من» و «من به تو نزدیکم»

با عنایت به وفات حضرت معصومه (س)، برنامه “سهم من” رادیو جوان به گونه‌ای برگزار می‌شود که فردی عاشق معرفت و عطاهای الهی، با پاهای پیاده، سوی حرم باوقار حضرت معصومه (س) حرکت می‌‌کند.

در این مسیر، او نیز همراهی گروهی از جهادگران خیرخواه که به مستمندان و نیازمندان کمک می‌کنند، را درک کرده و با آنان همراه می‌شود. هدف و نیت این سفر خیر، نزدیک شدن به برکت و رحمت حضرت معصومه (س) است. این برنامه ساعت 16:30 از شبکه رادیویی جوان تقدیم شنوندگان رادیو جوان می‌شود.

همچنین در برنامه «من به تو نزدیکم» می خواهیم از اخلاق و رفتار حضرت معصومه الهام بگیریم و همچنین در این راستا، نمونه‌ی برتری در رفتار با بزرگان را از حضرت معصومه (س) بیاموزیم تا بتوانیم در روابط خانوادگی و اجتماعی بهترین رفتار را انتخاب کنیم. امروزه، روابط خانوادگی به طور محسوسی کاستی یافته‌اند و لازم است همچنان به روابط اجتماعی و ادامه دادن صله رحم و مهربانی توجه کنیم. این برنامه ساعت 10 صبح از شبکه رادیویی جوان تقدیم شنوندگان می‌شود.

رادیو ورزش و به اضافه ورزش

برنامه «به اضافه ورزش» به مناسبت وفات حضرت معصومه (س) می‌پردازد. این برنامه از ساعت 12:15 الی 13 پخش می‌شود. کارشناس برنامه حجت‌الاسلام تاج‌بخش به موضوع کرامت بخشی دختران و زندگی سالم حضرت معصومه(س) خواهد پرداخت.

رادیو نمایش و «روشنا»

«روشنا» کریم اهل‌بیت ویژه برنامه وفات حضرت معصومه(س) است که با هدف شناخت بیشتر جایگاه ایشان به بررسی شرح حال و زندگینامه این حضرت می‌پردازد. این برنامه پنجشنبه ساعت 7:30 صبح پخش می‌شود.

رادیو صبا و دلگویه‌هایی ساده و صمیمی

رادیو صبا ویژه برنامه‌های «سرگذشت، شهر بهشت، صبح ارادت، ساده و صمیمی و نواهنگ» را تقدیم شنوندگان می‌کند.

این شبکه رادیویی چهارشنبه سوم آبان در شب شهادت حضرت معصومه(س) با ویژه برنامه «شهر بهشت» همراه مخاطبان می‌شود. این ویژه برنامه با پخش موسیقی و سکانس‌هایی از فیلم‌های مناسبتی شهادت حضرت معصومه(س) را گرامی می‌دارد و در ادامه ویژه برنامه «سرگذشت» را با موضوع علت سفر حضرت معصومه(س) به شهر قم راهی آنتن می‌‌کند. این برنامه مستند ساعت 23:30 پخش می‌شود.

روز پنجشنبه ویژه برنامه «صبح ارادت» ساعت 6:30 صبح به مناسبت این روز با موضوع روشن‌بینی و بصیرت تقدیم مخاطبان می‌شود. رادیو صبا در برنامه زنده «ساده و صمیمی» شنونده دلگویه‌ها و درد و دل‌های مخاطبان می‌شود. این برنامه ساعت 15:30 پخش می‌شود. برنامه موسیقی محور «نواهنگ» به مناسبت روز شهادت این مصرع رابرای تکمیل به مخاطبان پیشنهاد می‌کند که «محزون شبیه عصر پاییزم» این برنامه ساعت 18:30 راهی آنتن می‌شود.

رادیو گفت‌و‌گو و «سلسله موی دوست»

مستند «سلسله موی دوست» که برگرفته از حدیث سلسله الذهب است به بررسی ابعاد مختلف شخصیت حضرت معصومه (س) می‌پردازد.  این برنامه ساعت 12 پخش می‌شود. در فواصل پخش نیز به مناسبت این روز موسیقی و محتوای مناسبتی پخش می‌شود.

رادیو پیام و «پیام زندگی»

برنامه «پیام زندگی» به مدت 2 دقیقه در زمان‌های 6:50 صبح، 17:40 ، 00:40 ، 2:50 بامداد با موضوع توصیه بزرگان در خصوص سبک زندگی اسلامی ایرانی شنیده می‌شود.

انتهای پیام/

source

توسط