نیروی هوایی کره جنوبی اعلام کرد که ارتش این کشور روز یکشنبه همراه با ایالات متحده و ژاپن نخستین رزمایش هوایی سه جانبه خود را در پاسخ به تهدیدات هسته‌ای رو به افزایش کره شمالی برگزار کرد.

آگهی

در بیانیه نیروی هوایی کره جنوبی که به همین مناسبت منتشر شده، آمده است: « در این رزمایش که در راستای توافق سه کشور برای تعمیق همکاری‌های نظامی مشترک و تقویت توانمندی‌های نظامی در جهت مقابله با تهدیدهای هسته‌ای و موشکی کره شمالی برگزار شد، یک بمب افکن آمریکایی ب-۵۲ با قابلیت حمل بمب اتم به همراه جنگنده‌های کره جنوبی و ژاپن مشارکت داشتند.»

هر چند این سه کشور گهگاه مانورهای دریایی سه جانبه‌ای را برگزار می‌کنند، اما رزمایش روز یکشنبه نخستین رزمایش هوایی سه جانبه آنها به شمار می‌رود. 

کره جنوبی و ژاپن هر دو از متحدان نظامی مهم ایالات متحده در آسیای جنوب شرقی هستند که در مجموع میزبان حدود ۸۰ هزار نیروی نظامی آمریکایی هستند. با این حال، برگزاری رزمایش مشترک نظامی میان ژاپن و کره جنوبی به دلیل سابقه سلطه استعماری ژاپن بر شبه جزیره کره در فاصله سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۴۵ از حساسیت بالایی نزد افکار عمومی کره جنوبی برخوردار است ولی توسعه برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی همکاری نظامی دو کشور را ناگزیر کرده است.

توافق آمریکا، ژاپن و کره جنوبی برای توسعه همکاری‌های نظامی و برگزاری مانورها مشترک سالانه در جریان نشست ماه اوت رهبران این کشورها در کمپ‌دیوید حاصل شد؛ توافقی که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی آن را به شدت محکوم و رهبران ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن را به برنامه‌ریزی برای تحریک جنگ هسته‌ای در شبه جزیره کره متهم کرد.

source

source

توسط