مهران مکوندی قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی حفاری گفت: عملیات لوله گذاری چاه (راندن رشته‌های جداری) یکی از عملیات‌های کاملا تخصصی و حساس در طول حفاری یک حلقه چاه محسوب می‌شود که توسط متخصصان واحد‌های فنی و مهندسی به عنوان یکی از خدمات جنبی حفاری صورت می‌پذیرد.

او می‌گوید: این موفقیت توسط متخصصان دستگاه حفاری پیروز یک (۶۰ فتح) با حفاری حفره ۲۶ اینج آغاز و تا عمق ۲ هزار و ۶۶ متری در سازند گچساران و با وزن گل ۱۱۲ پوند بر فوت مکعب (pcf) بر روی چاه اکتشافی / توصیفی شماره ۱۵ رامشیر محقق شد.

مکوندی راندن ۱۷۱ شاخه رشته جداری ۲۰ اینج با وزن یک میلیون و ۵۰ هزار پوند را کاری پیچیده و قابل تقدیر عنوان کرد و گفت: عمق حفاری ثبت شده تا محل نصب پاشنه، ۲ هزار و ۲۰ متر بود که در انجام این عملیات ۲ هزار و ۴۷۲ بشکه سیمان با وزن ۱۱۶ و ۱۱۸ پوند بر فوت مکعب (pcf) به صورت سیمان راهنما و دنباله با استفاده از استینگر (Stinger) تزریق گردید.

 دستگاه حفاری ۶۰ فتح شرکت ملی حفاری ایران تنها دستگاه حفاری با توان بالای ۳ هزار اسب بخار ناوگان عملیاتی شرکت است که امکان راندن رشته‌های جداری فوق سنگین خصوصا در چاه‌های اکتشافی را دارا می‌باشد.

source

توسط