مهندسان مولکولی یک دستگاه بسیار کوچک در مقیاس نانومتر ابداع کرده‌اند که شبیه به ربات‌های مولکولی است و می‌تواند به شیوه‌ای کنترل‌شده حرکت کرده و کار کند.

براساس گزارش‌های منتشرشده، این تیم مهندسی یک نانودستگاه DNA با اندازه 70 نانومتر در 70 نانومتر در 12 نانومتر ابداع کرده است که از انرژی شیمیایی برای تولید حرکات ضربان‌دار کنترل‌شده و موزون استفاده می‌کند. پیشرفت آن‌ها پتانسیل ساخت دستگاه‌های دقیق و قابل کنترل در مقیاس نانو با کاربرد در زمینه‌های مختلفی مانند فناوری نانو، پزشکی و علم مواد را نشان می‌دهد.

ساخت یک دستگاه مولکولی قابل کنترل در مقیاس نانو

همان‌طور که محققان توضیح می‌دهند، این ساختار از تقریباً 14 هزار نوکلئوتید تشکیل شده است که واحدهای ساختاری اساسی DNA را شکل می‌دهند. «پتر شولک»، استادیار دانشکده علوم مولکولی «دانشگاه ایالتی آریزونا» (ASU) توضیح می‌دهد:

«این اولین‌بار است که یک موتور نانوتکنولوژی DNA با انرژی شیمیایی با موفقیت مهندسی شده است. ما بسیار هیجان‌زده هستیم که روش‌های تحقیقاتی‌مان بتواند به مطالعه در این زمینه کمک کند و مشتاقانه منتظر ساخت دستگاه‌های نانو پیچیده‌تری در آینده هستیم.»

او در ادامه توضیح می‌دهد که کاربردهای امیدوارکننده حوزه فعالیت این دستگاه‌های نانو شامل تشخیص بیماری، درمان، رباتیک مولکولی و ساخت مواد جدید می‌شود.

«آزمایشگاه من نرم‌افزاری را برای طراحی این بلوک‌ها توسعه داده است و ما با گروه‌های آزمایشی ASU و همچنین سایر دانشگاه‌های ایالات‌متحده و اروپا همکاری نزدیکی داریم. دیدن روش‌های ما برای طراحی و توصیف نانوساختارهایی با پیچیدگی‌های زیاد و دستیابی به طرح‌های پیشرفته جدید و اجرای موفقیت‌آمیز آن‌ها در مقیاس نانو، هیجان‌انگیز است.»

مقاله دانشمندان به‌تازگی در مجله Nature Nanotechnology منتشر شده است.

source

توسط